Throughout the event, diferent conferences will be given by exper speakers with extensive knowledge on various areas of the industry.
Check below all the topics that will be covered.
Roy Campos - Mitofsky Group
Thursday 23rd
09:00 - 10:30
Hall A
Víctor Ochoa - Granjas Carroll de México
Thursday 23rd
13:00 - 14:00
Hall A
Juan Cortina Gallardo – Consejo Nacional Agropecuario (CNA)
Tuesday 21st
09:20 – 10:20
Hall A
Jonathan Heath - Banco de México
Tuesday 21st
12:00 – 13:30
Hall A
Rocio Canal Garrido – Deloitte Spanish Latin America
Wednesday 22nd
10:30 – 11:30
Hall A
Juan Carlos Anaya - Grupo Consultor de Mercados Agrícolas
Wednesday 22nd
13:00 - 14:00
Hall A
Elein Hernández - FES Cuautitlán, UNAM
Tuesday 21st
17:30 - 18:30
Hall A
Diego Braña - Elanco Animal Health
Tuesday 21st
16:30 - 17:30
Hall A
Víctor Piñal - Umbrella
Wednesday 22nd
17:00 - 18:00
Hall A
Jesús Cruz - Revista Eurocarne
Thursday 23rd
16:00 - 17:00
Hall A
Patricia Vizcaya - Asociación Nacional de Transporte Privado
Thursday 23rd
12:00 - 13:00
Hall A
Doug McNicholl - Meat & Livestock Australia
Wednesday 22nd
16:00 - 17:00
Hall A
Arturo Lemus – La Comer / Fresko / City Market
Tuesday 21st
18:00 – 19:00
Hall A
David Barreiro - Eurocarne
Tuesday 21st
12:00 - 13:00
Hall B
Santiago Fuentes - Delta Protect
Thursday 23rd
12:00 - 13:00
Hall B
Jorge Welti Chanes - Tecnológico de Monterrey
Wednesday 22nd
12:00 - 13:00
Hall B
Tuesday 21st
13:30 - 15:00
Hall A
Bernd Schreiber - MULTIVAC México
Mariano Iocco - Sealed Air Corporation
Thursday 23rd
10:30 - 12:00
Hall A
Julie Anna Potts - North American Meat Institute
Adán Sánchez Pérez – Johnson Controls
Tuesday 21st
13:30 – 14:30
Hall B
Raúl Alanis – Güntner
Tuesday 21st
15:00 - 16:00
Hall B
Gabriel Cruz – VC999 Packaging Systems
Tuesday 21st
16:30 - 17:30
Hall B
Javier García Pina – Chemital S.A.U.
Wednesday 22nd
13:30 – 14:30
Hall B
Mario Alberto Armijo Bribiesca – Grupo Aislacon
Wednesday 22nd
15:00 – 16:00
Hall B
Alberto Estrada – Marel
Wednesday 22nd
16:30 – 17:30
Hall B
Juan Carlos Meade – Secretaría de Economía de Nuevo León
Wednesday 22nd
18:00 – 19:00
Hall B
Adán Sánchez Pérez – Johnson Controls
Tuesday 23rd
13:30 – 14:30
Hall B
Gemma Marín; Salvador Castells – Vedeqsa
Thursday 23rd
15:00 – 16:00
Hall B
Zabadiel Martínez Cruz – TLV Engineering
Thursday 23rd
16:30 – 17:30
Hall B
During the 3 days of the exhibition, you will be able to take Continuous Training given by specialists from the meat and dairy industry.
This sessions will be played at different spots around the exhibition floor and will be open to the public.
Roberto Javier Mondéjar Canet - Instituto Traslacional de Singularidad Genómica
José Manuel Samperio - Consultor técnico
Michael Iván Miranda Martínez - UAM Xochimilco
María de la Luz Zambrano Zaragoza - UNAM Cuautitlán
Francisco Najar Villarreal - Kansas State University